Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Viyana’da İşlenen Cinayetler Üzerine Taziye ve Kınama Mesajı

5 Kasım 2020– Paris’te yaşanan menfur saldırıların açtığı yaralar henüz sarılmadan terör vahşi yüzünü Viyana’da dört kişinin hayatını kaybettiği, birçoğunun da yaralandığı saldırıda bir defa daha gösterdi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere bütün Avusturya halkına başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar diliyorum.

İnancı ne olursa olsun insan mükerrem bir varlıktır, insan hayatı mukaddestir. Kur’ân açıkça ifade eder ki; bir insanın öldürülmesi, Allah (c.c.) nezdinde bütün insanların öldürülmesi kadar menfur bir cinayettir.

Saldırganlık ve şiddet, Peygamber (s.a.v) yolu değildir ve dini kisve altında irtikâb ediliyor olsa bile İslâm’ın ruhuyla bağdaşmaz! Allah’ın rızasına odaklanmış bir Müslüman terörist olamaz; Allah (c.c.) ve Resûlü’ne (s.a.v) rağmen cinayetlerine ‘cihâd’ süsü vermeye çalışan terörist de Müslüman kalamaz!

Allah’ın (c.c.) rıza ve hoşnutluğuna kilitli her Müslümanın, özünde şefkat, merhamet, mülayemet ve insanlık olan, Resûlullah’ın (s.a.v) yaşadığı gerçek İslâm’ı temsil etmesine günümüzde ne çok ihtiyaç var.

İslam’ın dırahşan çehresine atılmış bir çamur hükmündeki bu menfur saldırıları ve bu vesileyle terörün her türlüsünü şiddetle kınıyorum. Cenab-ı Erhamürrahimin böyle elim bir hadiseyi bir daha yaşatmasın, bütün dinlerin ortak hedefi olan dünya barışına giden yolda manileri bertaraf etsin.

Mesajı PDF olarak indiriniz

STATEMENTS / PRESS RELEASES