Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Dünya Basın Hürriyeti Günü Münasebetiyle Mesajı

3 Mayıs 2022– Birleşmiş Milletler Dünya Basın Hürriyeti Günü münasebetiyle dünyanın dört bir yanında basın hürriyetinin ehemmiyetini bir kere daha hatırlatan ve gazetecilerin vazifelerini bir engelle karşılaşmadan yapabilmeleri için çağrıda bulunan uluslararası camiaya ben de iştirak ediyorum.

Hürriyet insanı gerçek insan yapan en bariz vasıflardan biridir. İfade ve basın hürriyeti de bir toplumun sosyal sağlığı açısından çok önemli temel hürriyetlerdendir. Maalesef bugün dünyanın birçok yerinde bu hürriyetlere hak ettiği değer verilmiyor. Vazifelerini yapmaya çalışan gazeteciler türlü türlü engellerle karşılaşıyor, bazen hukuk dışı tehdit ve tacizlerle, bazen de siyasetin emrine girmiş yargı eliyle hapsedilerek sindirilmeye çalışılıyor.

Kendi anavatanım olan Türkiye de maalesef basın hürriyeti listesinde dünyanın en alt sıralarında yer alıyor. İktidarın propaganda aracı gibi çalışmayı kabul eden yayın organları dışında hiçbir farklı sese müsaade edilmiyor, adeta bir toplum toptan beyin yıkamasına maruz bırakılıyor. Zulme uğramamak için yurtdışına çıkmak zorunda kalan, gittikleri yerlerde bile takip, tehdit ve tacizlere maruz bırakılan fakat bütün bunlara rağmen vazifelerini yapmaya çalışan gazetecilerin yaptıkları da kahramanca bir davranış ve takdire şayandır.

Bu gün vesilesiyle içinde ifade ve basın hürriyeti de dahil olmak üzere bütün temel insan hakları ve hürriyetlerine daha saygılı davranılacağı günlere bizi bir an evvel ulaştırmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

Mesajı PDF olarak indirin. 

STATEMENTS / PRESS RELEASES