CREW Web Sitesinde 30 Ocak 2020 Tarihinde Çıkan Yanlış Yönlendirici Haberle İlgili Açıklama

13 Şubat 2020 – Washington merkezli CREW adlı organizasyonunun 30 Ocak 2020 tarihinde web sitesinde yayınlanan makalede Türk-Amerikalı bir iş adamının yapmış olduğu politik bağışları AfSV’nin Şeffaf Bilgilendirme (“Advocacy”) faaliyetleri ve genelde Hizmet Hareketiyle irtibatlandıran iddialar yer almaktadır. Bu iddiaların gerçekle ilgisi yoktur ve makale çok sayıda yanlış bilgi ve kötü ima içermektedir.

Öncelikle, bu makalenin yazarı AfSV ile irtibata geçmemiştir. Bugüne kadar AfSV, yapmış olduğu eğitim ve bilgilendirme (“advocacy”) faaliyetleriyle ve duyurularıyla ilgili haber yapma taleplerini memnuniyetle karşılamış ve kendisiyle iletişime geçen her gazeteciye ve yazara yardımcı olmuştur. Eğer bu makalenin yazarı ilgili konu hakkında AfSV ile iletişime geçmiş olsaydı kendisine de yardımcı olunurdu.

Habere konu olan politik bağışın AfSV’nin yapmış olduğu bilgilendirme (advocacy) faaliyetleriyle ilgisi yoktur. Ayrıca, demokratik siyasi mekanizmalara katılmak, doğdukları yer, din, ırk veya sosyal aidiyetlerine bakılmaksızın, bütün Amerikan vatandaşları ve oturum sahiplerinin yasal hakkıdır.

Ayrıca AfSV Türkiye’de süregelen insan hakları ihlalleri, gazetecilerin, akademisyenlerin, Kürtlerin, Alevilerin ve Hizmet katılımcılarının maruz kaldığı zulümlerle alakalı yıllardır eğitim,duyuru ve bilgilendirme (“advocacy”) faaliyetleri yapmaktadır. AfSV bu faaliyetlerini ve bu faaliyetlerdeki maksadını Amerikan Devleti’nin ilgili kurumlarına açıkça beyan etmekte ve kaydettirmektedir.İlgili yazıya konu olan birbirinden bağımsız faaliyetleri irtibatlı gösterme çabası son derece hatalı ve yanlış yönlendiricidir.

STATEMENTS / PRESS RELEASES